• babanın kredi kartını ele geçirmek

  .
  ne çılgın hayatlar var yarabbi.

  babasının kredi kartını ele geçirip babasının da yaşadığı eve çılgınca bir alışveriş yapmış. kaç yıllık badboy'um böyle lanet bir kötülük yapmadım babama.
  27 -1 ... kedilerinbabasi57
 • kedilerinbabasi57

  .
  Şu entryi artılayıp ele güne ibne eden herkese gönül koyan yazar, eyvallah.
  kedilerinbabasi57
  26 -4 ... kedilerinbabasi57
 • sevebilme yeteneği

  .
  Ben giderken en çok seni götürdüm
  Aklımın nakliyesiydi asıl yoran taşıyıcıları
  Yardan düşmüştüm yaralarım yardan armağandı
  Kutsal kitabımdı ziyan edilmiş sevgililer atlası
  Ben sevmeyi beceremedim belki de sevilmeyi
  Benim sevmeye engel evcil acılarım vardı

  (bkz: yağdıkça)
  1 -1 ... simdi evet simdiyse hayir
 • anın görüntüsü

  .
  Sabah kahvaltısında misafirlerimiz var.

  anın görüntüsü
  12 ... darksers
 • ziraat bankamatiğinin sahte para vermesi

  .
  kız parmağı ucu beyler...
  12 ... erectov
 • hayattan öğrendiklerimiz

  .
  Hayatınıza giren her insan size bir şeyler katar, iyi veya kötü. Hiçbiriyle öylesine tanışmazsınız, hepsinin hayat senaryonuzda bir rolü vardır.
  11 ... laundry service
 • insan neden sigara içer

  .
  sigara içmek için.
  3 ... mecburi istikamet
 • siyasal islamcı nurcu piç inglizce nasıl söylenir

  .
  political islamist lighter bastard. yes.
  9 -1 ... totonok folmondoko boton gomo
 • selim ileri

  .
  “Kendi kendimeydim. Kendi kendime konuşuyordum. Yalnız yaşayanlar çoktan iki kişi.” 
  3 ... notaiscisi
 • rosenhan deneyi

  .
  rosenhan deneyi
  Psikaytri kliniklerinin Bir rezalet hikâyesi.
  ..... .......... ............ ...........

  Rosenhan Deneyi
  1973’te Amerikalı psikolog David L. Rosenhan, sonraki yıllarda Birleşik Devletlerde psikiyatrik tanılamaya olan güvenin sarsılmasına sebep olacak bir deney yapıyor. Rosenhan’ın Science dergisinde yayınlanan “On Being Sane In Insane Places” adlı makalesi psikiyatrik tanılama konusunda en önemli eleştiri makalelerinden biri olarak halen kabul görüyor.

  Rosenhan deneyinin ilk aşamasında, 8 “hasta” (psikoloji yüksek lisans öğrencisi, pediatrist, psikiyatr, ressam, ev hanımı ve 3 psikolog) uydurma isim-soy isim kullanarak A.B.D.’deki 5 ayrı eyalette bulunan 12 farklı akıl hastalıkları hastanesine “bazı sesler duydukları” nedeniyle başvuruda bulunmuşlar. Başvuruda bulunan “yalancı hasta”ların tamamı çeşitli psikiyatrik bozukluk tanılarıyla hastanelere yatırılmışlar. Hastaneye yatış sonrası hastaların tamamı normal davranışlar sergilemiş ve hastane personeline artık hiçbir ses duymadıklarını bildirmişler. Buna rağmen hastanedeki uzmanlar yanlış tanı koyduklarını fark edemedikleri gibi normal davranışları da hastalıklarının belirtileri olarak yorumlamışlar. “Yalancı hastalar”dan bazıları hastanede birkaç ay geçirmişler. Ancak hasta olduklarını kabul ettikten ve yazılan antipsikotik ilaçları kullanmaya söz verdikten sonra “yalancı hastalar”a, hastaneden ayrılmalarına izin verilmiş.

  Psikiyatrik ön muayenede her bir “yalancı hasta” kendi cinsinden birilerinin sesini duyduğunu bildirmiştir. Söylenenlerin içeriği çoğu zaman anlaşılır olmamakla birlikte “boşluk”, “sığ”, “güm” gibi kelimeler anımsadıklarını ve başka bir şey hatırlamadıklarını belirtmişler.

  Yukarıda bahsedilen belirtiler dışında yalancı hastalar başka bir semptom bildirmemişler. Hastaneye yatırıldıktan sonra tüm “hastalar”, “normal” davranmış ve artık herhangi bir ses duymadıklarını belirtmişler.

  Deney sonlandıktan sonra elde edilen hastane kayıtlarında da personelin, “hastaların” işbirliği içinde ve arkadaşça davrandıklarını not ettikleri görülmüş.

  Hastaların yatırıldıkları 12 farklı psikiyatri hastaneleri arasında kısıtlı maddi geliri olan devlete ait köy hastaneleri, şehir üniversitesine bağlı ve hatırı sayılır üne sahip şehir hastaneleri ve de yüksek ücretli bir özel hastane bulunuyordu.

  Aynı şikâyetlere rağmen devlet hastanelerine yatan 11 hastaya “şizofreni” tanısı; özel hastaneye yatan 1 hastaya “manik depresif psikoz” tanısı konmuştu. Özel hastanenin daha optimistik gidişatlı olarak algılanan bir tanı tercihinde bulunması Rosenhan tarafından ironik bir ifadeyle vurgulanmıştır.

  “Yalancı hastaların” davranış özelliklerinin düzenli olarak ayrıntılı gözlem notları ile kayıt edilmesine rağmen hiçbir hastane personeli simülasyondan şüphelenmemiştir. Oysa ilk 3 “hastanın” yatışı sırasında aynı hastanelerde bulunan 118 “gerçek” hastadan 35-i; bu üç kişi hakkında hasta olmadıklarına dair kuşkularını belirtmiş, araştırmacı ya da gazeteci oldukları konusunda tahminlerini bildirmişlerdir.

  Yalancı hastalar hastanede kaldıkları süre boyunca antipsikotik ilaçlarını tuvalete attıklarını, personelin hastalarla göz iletişimi kurmadıklarını, onlardan bir “eşya” imiş gibi bahsettiklerini, çoğu zaman hastaların yanındayken haklarında dedikodu yaptıklarını, bazen kaba söylem ve eylemlerde bulunduklarını, doktorlarla iletişimin günlük ortalama 6-8 dakika sürdüğünü rapor etmişlerdir. Hastane kayıtları, personelin “yalancı hastalar”ın tüm konuşma ve davranışlarını psikiyatrik hastalık belirtileri açısından değerlendirmeye tabi tuttuklarını göstermiştir.

  “Yalancı hastalar”ın psikiyatri hastanelerinde kalış süreleri 7 ile 52 gün arası olup ortalama 19 gün sürmüştür. Hastaların tamamının “remisyon aşamasındaki şizofreni” tanısı ile taburcu edilmelerini Rosenhan; psikiyatrik hastalıkların tamamen tedavi edilemez bir hastalık olarak algılanmasının kanıtı olduğunu ve bu yaklaşım nedeniyle hastalar için hayat boyu onları takip edecek bir damgalanma oluşturduğunu ileri sürmüştür.

  Elde edilen verilere dayanarak Rosenhan aşağıdaki sonuçlara varmıştır:

  Veriler psikiyatrik tanılamada etiketlemenin (stigma) önemli rol oynadığını göstermektedir. Hayatında bir defa şizofrenik olarak damgalanmış yalancı hastanın bu stigmayı yıkması olası görünmüyor. Bu stigma, diğerlerinin hastanın kendisi ve davranışları konusundaki düşüncelerinin yönünü belirlemiş oluyor.

  Denek olmayan Deney

  Rosenhan bu deneyi eğitim ve araştırma tesislerine sahip olan ünlü bir hastanede uygulamıştır. Hastane çalışanları bir önceki deneyin sonuçları hakkında bilgilendirilmiş ve hastanelerinde bu tarz hataların yaşanmasının mümkün olmadığını iddia etmişlerdir. Rosenhan; hastane yönetimini 3 ay süresince kliniklerine birkaç yalancı hasta göndereceği, bu nedenle bu süre zarfında başvuran her kişinin hasta simülasyonu yapabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak dikkatlice değerlendirmeleri gerektiği konusunda uyarmıştır.

  Sonuç olarak; hastaneye başvuran 193 hastadan 41-i “yalancı hasta” olarak tanımlanmış, 42 kişi ile ilgili simülasyondan şüphelenilmiştir. Oysa aslında Rosenhan, bu hastaneye kimseyi göndermemiştir. (Sonrasında aynı hastane bu 83 kişinin tamamının gerçekten hasta olduğuna karar vermiştir.)

  Bu veriler ışığında araştırmacılar, hataya bu kadar açık hiçbir tanılamanın güvenilir olamayacağı sonucuna varmışlardır.

  Kıssadan hisse: Kim deli, kim değil.kim karar verecek.

  Kaynakça:
  http://isites.harvard.edu...ne_In_Insane_Places-1.pdf
  7 ... nana godi
 • masal anlatarak uyutan baba

  .
  masal anlatarak uyutan baba

  Bana masal anlatsana baba cümlesini elimdeki minik sıcaklık tamamlarken,

  Sarı saçlarının peşinden oda kapısını açıp, yatağına atlayarak kenara çekilip bana yer açar,

  Yorgani boğazına çektiğinde ellerini ustuste koyar merakli ela gözlerini gözüme dikerdi.

  Bir dağın tepesindeki dede ve torununun hikayesi diye başlar her seferinde kendi uydurdugum öyküleri masal tadında anlatmama bayılır.

  genelde sonu bitmeye yakın gözleri kayardi.

  Bazende değişiklik yapıp uzatirdim konuyu,
  Bazende baba masal yetmedi benimle uyu derdi.

  Saçını öperdim,
  Anlatamadığım sözcüklerle,
  Her uyuduğunu gördüğümde..
  11 ... nana godi
 • islanma zamanı

  .
  islanma zamanı

  Hafiften başlayan hışırtı habercisiydi, ilk Damla'nın önümdeki ufak limon ağacının yaprağını yavaşça sarstigini izlediğimde,
  Birden hizlanan damlaları görünce,
  Sevgilisinin tenine öpücük serpen kadınlar geldi gözüme, ne garip bağıntı.

  Akyaka' ya ilk damlalar düşerken, ilk toprağın sonbahar kokusu sardı.
  Bugün günlerden ne olduğu konusu bana çok uzak. Başka bir zamandan bakıyor gibiyim kapandığım dünyada.

  Hayal benzeri konuların arasında beş altı kişi var sürekli benimle konuşan, Ankara'yı hep aklımda tutan çiçekli sokak isimleriyle eski binaların çalışması mucize kapı zillerindeki okunmayan isimleri okumaya çalışmam.

  Bir tuhaflık var yağmurda, yere düşen damla sesleri yok, sadece cayimin tadına eşlik eden hışırtı var.

  Bence bir kahve içip yağmurun resmi çözülmeli.
  10 -3 ... nana godi
 • sabah kahvesi

  .
  sabah kahvesi

  Günaydın sözlük cemaatinin güzel yürekleri.

  Kahveler hazır..
  18 -3 ... nana godi
 • hunili karikatürler

  .
  hunili karikatürler

  ilk annem demişti,

  Senin kafana göre huni bulamadım diye.
  9 ... nana godi
 • anın görüntüsü

  .
  anın görüntüsü

  Zamanın hisli boşluğu süzülüyor içeri..
  20 ... notaiscisi